Obec Lozice

Přejít na obsah
Dnes je 4.7.2020, svátek má Prokop.
Obec Lozice
Obecní úřad
SDH Lozice
Kontakt
Obec Lozice
Lozice
PSČ: 538 54
 
• tel.: 469 671 560
• e-mail: ou.lozice@tiscali.cz
 
... Úřední hodiny OÚ ...
St 18°°  - 20°° hod

Vesnice roku 2019 - krajské kolo 30.5.2019

Soutěž o „Vesnici roku 2019“

V lednu roku 2019 jsme se rozhodli přihlásit do soutěže o „Vesnici roku 2019“. Předcházely tomu velmi pečlivé a velmi poctivé přípravy, které někdy končily v pozdních večerních hodinách a většinou velkou únavou a vyčerpáním, střídavě všech zúčastněných. 30. 5. 2019 nastal den dé. Do obce přijela desetičlenná hodnotící komise a po nezbytném úvodu a představení se navzájem, jsme podle předem připraveného itineráře (s myšlenkou co nejvíce šokovat) vyrazili na exkurzi po obci.  Začátek naší exkurze byl u nového parčíku, po výkladu o tom, jak se mu věnujeme a hodláme věnovat ještě více, jsme pokračovali  kolem historického panského statku nyní Agro Jenišovice až do dvora hospody. První zastávka s přivítáním Jitky v tradičním (někdy ta tradice začít musí) lozickém kroji, s občerstvením v podobě miniřízečků, koláčků, pivíčka a slivovičky, k tomu historie vzniku hasičů v Lozicích,  vyobrazení historické hasičské stříkačky na stěně a nová klubovna pro hasiče (pracovní název, jinak vinárna), to vše nastínilo, že exkurze opravdu nebude jen tak obyčejná.

Následná cesta od hospody k mostu, paní učitelka Bára zkouší žáčky z vědomostí o řece Novohradce, mostu se třemi pilíři, rozdává jedničky a pochvaly. Komise pochopila náš scénář a začíná se bavit. Pokračujeme povodněmi a historií obce až k čekárně, kde komisi čeká další občerstvení. Nad různými druhy jednohubek jim přechází oči, začínají dotazy ohledně vybavenosti obce. Nejstarší členka komise (věnujeme ji zvláštní péči v podobě projížďky osobním vozem včetně řidiče slečny Evy) skládá poklonu za vybudování inženýrských sítí, hlavně kanalizace a doporučuje postavit pomník panu starostovi (budeme muset navýšit  rozpočet). Snažíme se popohnat komisi (starosta se nechal unést výkladem, ale zapomíná u toho chodit), a když se blížíme, všichni soustředění uspokojit odpověďmi zvědavé komisaře, vstupuje do předem připraveného scénáře rozpracovaný Venda Sotonů a rozhodne se totálně rozhodit všechny rozvášněné vypravěče tím, že nastartuje benzínovou sekačku a komise nekomise, vyrazí posekat předzahrádku. Naštěstí včas zasahuje tatínek Ondra a jeho pracovní zápal rázně utne. Komise má pocit, že to patřilo ke scénáři, ti , kdož vědí  že ne, právě přežili infarkt.

U dalšího lozického mostu si komise poslechne brilantní výklad Martiny Doudové o jeho vybudování a směřujeme k naší stoleté lípě. U té sedí osmdesáti pěti letá babička Salátová (jako reklama na dlouhověkost), se svými vdolky (prý chtěla upéct koblihy, ale vdolky dostala příkazem). Zde padla i velmi odvážná nabídka naší zdravotnice Radky, která nabídla již dříve zmíněné nejstarší člence komise, svezení na invalidním vozíku. Z pochopitelných důvodů (osobní řidič je osobní řidič) byla odmítnuta. Dále povídání o vysazení lípy, prohlídka fotografií z dob dávno minulých a snažíme se opět zrychlit starostu, neboť nám utíká čas (mimochodem nezbyl ani jeden vdolek). Cestou ke splavu zmíníme protipovodňové opatření, problémy se sesuvem opuky ze skály za Zavřelovými a najednou, kde se vzal, tu se vzal, z břízového zátiší u splavu vylézá vodník (dva v jednom Verunka Vesecká). Šokovaní členové komise to nepobírají, cvakají foťáky jeden přes druhý, žasnou nad uleželými utopenci a ze šoku je probírá až zelená (prý živá bio voda z naší řeky). V představě, že je nemůže už nic překvapit, se vydávají na další etapu naší naplánované exkurze. V poklidu si užívají kvetoucí skalku a z rozjímání nad její krásou je vytrhne až vrkající dav dětí, které vezou na trakaři Jidáše. Pochopili, že naše fantazie nezná hranice a v napjatém očekávání se vydávají dál. Za zatáčkou u Mlejnkových objeví úžasný pohled na místní atrakce, po pravé straně zvířátka sádrová, po straně levé  živá a naproti  zase  výstava zemědělské techniky všeho druhu i věku. Zachrání to snad už jenom místní řezník Krkovička (Luděk) se svojí domácí tlačenkou a jitrničkami. Podařilo se, tlačenka i jitrničky chutnaly, šťopička slivovičky na spláchnutí mastného a po prezentaci virtuální univerzity třetího věku, vyrážíme k místní vinici, založené přesně před deseti lety. Ochutnávka rádoby lozického vína (tím jsme je opravdu neopili) v pevném i tekutém stavu, v rychlosti výklad ke kostelu a oběma statkům a závěrečný  tah na bránu – výkvět hasičů i s úspěchy a oceněními. Poslední překvapení dne je nedočkavci vyvolaný poplach hoříííííí a rychlý zásah našich nejmenších. Na závěr posezení u kapličky, pochvala před nastoupenou jednotkou (i slzička ukápla) a máváme na rozloučenou. Už jenom dobrý pocit z odvedené práce a velký dík všem, kteří se na prezentaci obce podíleli, neboť nás toto úsilí dovedlo až ke  stuze  rovnou zlaté (první místo v kraji).

                                                       Hanka Hrušková

 

Aktuality z obce

20. června 2020

   POVODNĚ 20.6.2020 Již podruhé v krátké době nás straší velká voda....

10. června 2020

Oslavenci v červnu   V měsíci červnu oslaví narozeniny: Václav...

13. května 2020

Oslavenci v květnu V měsíci květnu slaví narozeniny: David Stehlík,Věra...

6. května 2020

Aktualizace informací k jízdním řádům:  dnem 11. 5. bude obnoven provoz linek v...

29. dubna 2020

Vážení občané, upozorňujeme Vás, že od 1. 5. 2020 bude obnoven PRÁZDNINOVÝ provoz...
Anketa
Líbí se Vám revitalizace prostoru při vjezdu do naši vesnice od Jenišovic?
Určitě ano.
Určitě ano.
hlasů: 94
Ano.
Ano.
hlasů: 16
Spíše ano.
Spíše ano.
hlasů: 1
Spíše ne.
Spíše ne.
hlasů: 3
Ne.
Ne.
hlasů: 2
Vůbec ne.
Vůbec ne.
hlasů: 27
Počet hlasujících: 143
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Doporučujeme
Počasí
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2014 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti