ROK 2023

Datum: 9. 4. 2023 | Počet fotografií: 8

A tradice zůstává. I letos se vydali 3 mušketýři na zelený čtvrtek na vrkání. Přestože byli jen 3, bylo je slyšet přes celou vesnici. V sobotu v poledne , po posledním vrkání, se začali strojit a Jidáš vyrazil po vesnici. Poté ho spálili pod farou. Doufejme, že vyrazí i příští rok.

Datum: 18. 3. 2023 | Počet fotografií: 38

Po dlouhé době se to v hospodě hemžilo lidmi i jindy než při tataráku. A musím s obrovským potěšením říct, že kromě karetního hazardu, piva a pěkných cen tady bylo přítomné ještě ohromně důležité ingredience. Skvělá nálada, sounáležitost a legrace. Odpoledne připravil za SPOZ a SDH Honza Hladík a organizace se ujal tak, že zaslouží respekt. Děkujeme jemu i Vám - za účast a herní nasazení. 

Datum: 3. 3. 2023 | Počet fotografií: 1

Povídání se Soňou Krátkou o vodění Jidáše proběhlo dle plánu a v poněkud až rodinné atmosféře. Nevadilo ale. Obě naše zvídavé seniorky (i my!) jsme si jsme si besedu užily. Byla zajímavá, poutavá. Věděli jste například, že Jidáš je tradice rozšířená pouze v Pardubickém kraji a obci Bučovice? Kromě samotné tradice jsme ještě probraly lozické Židy, kteří se stali obětí holokaustu. A knihy. A mnoho jiného. To vše samozřejmě se skvělým cateringem Hrušková-Málková. 

Datum: 21. 1. 2023 | Počet fotografií: 0
V páteční podvečer 20. ledna 2023 se sešla v zasedací místnosti Obecního úřadu Lozice hojná společnost. Na tom by nebylo nic zvláštního. Zvláštní ale je, že lidé nepřišli na zasedání zastupitelstva. Přišli na snad první besedu v moderní historii obce (když vynecháme nedávné přednášky Univerzity třetího věku), kterou pořádala obec. Bc. Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě je nadšenou muzeoložkou, badatelkou v oblasti lidové kultury a řemesla, a kromě mnoha dalších témat zaujatě zpracovává místní pověsti. A právě pověsti z Lozic a okolí nás společně zaměstnaly na téměř tří hodiny. Děkujeme paní Krátké za obsáhlé zmapovaní místní lidově-slovesné kultury, ale dík patří i vám všem, kteří jste se zúčastnili a přispěli troškou do mlýna. Už nyní se můžeme těšit na druhé kolo, které proběhne 3. března na stejném místě. Tématem bude vodění Jidáše, a to opět v kontextu našeho regionu. 
BM