ROK 2023

Datum: 22. 10. 2023 | Počet fotografií: 7
V obci Lozice proběhla již tradiční noční hra pro místní i přespolní děti. Po výměně nevyhovujícího herního prvku za krásnou barevnou loď se skluzavkou (za jejíž spolufinancování děkujeme Pardubickému kraji) se letošní téma doslova nabízelo, a tak si 20. října téměř 90 dětí prošlo trasu plnou úkolů. Na jejím začátku zazněla kramářská píseň s harmonikou, na konci zahřál lahodný čaj, voňavý špekáček a pytlík plný odměn. Hybnou silou malých obcí jsou nadšení, ochotní, aktivní lidé. Děkujeme všem, kteří pomáhají (a děkujeme také sponzorům - Coop, MB stavby s.r.o., Město Luže, Pohorelec s.r.o.).
 
Datum: 12. 8. 2023 | Počet fotografií: 49

  Pod taktovkou Honzi Hladíka a Davida Stehlíka se uskutečnila Malá kopaná. A ano, mládí si vzalo tuto akci na starosti. Vše nakoupit, zařídit a uspořádat. A nemohlo to dapadnout lépe. Osm týmů se od rána v 35°C pokoušelo překonat sami sebe a zvítězit. Teprve v 16:00 bylo rozhodnuto. Všichni, ať už hráči či diváci, odjížděli maximálně spokojení a chvála se hrnula ze všech stran. Díky klukům i TJ Sokol Jenišovice.

pořadatelé: David Stehlík - manažer souteže   Hanka Novotná, Dominik a Nela Smejkalovi, Marcela Votroubková, Pavel Hladík, Kačka Málková, Joha Hrubá, Patrik Kubelka, Vítek Hrnčál, Katka Sotonová, Michal Žák

Marek Vesecký - vedoucí kuchyně:   Matyáš Votroubek + Míša, Radka Vesecká, Ondra Zeman a Zuzka, Zdenda, Aleš Mlejnek

Honza Hladík - finanční manažer

Datum: 7. 6. 2023 | Počet fotografií: 3

Absolventky univerzity měly "sraz po letech" 7. června 2023 v zasedačce obecního úřadu. Šlo o milé posezení se soutěžemi, chlebíčky, povídáním a předáním diplomů a cen, které nemohly být předány v předchozím období. Pan Lechnýř také překvapil květinami a tabsolventskými tričky. Protože co by to v dnešní době bylo za studentky, kdyby neměly své triko s nápisem. 

Datum: 9. 4. 2023 | Počet fotografií: 8

A tradice zůstává. I letos se vydali 3 mušketýři na zelený čtvrtek na vrkání. Přestože byli jen 3, bylo je slyšet přes celou vesnici. V sobotu v poledne , po posledním vrkání, se začali strojit a Jidáš vyrazil po vesnici. Poté ho spálili pod farou. Doufejme, že vyrazí i příští rok.

Datum: 18. 3. 2023 | Počet fotografií: 38

Po dlouhé době se to v hospodě hemžilo lidmi i jindy než při tataráku. A musím s obrovským potěšením říct, že kromě karetního hazardu, piva a pěkných cen tady bylo přítomné ještě ohromně důležité ingredience. Skvělá nálada, sounáležitost a legrace. Odpoledne připravil za SPOZ a SDH Honza Hladík a organizace se ujal tak, že zaslouží respekt. Děkujeme jemu i Vám - za účast a herní nasazení. 

Datum: 3. 3. 2023 | Počet fotografií: 1

Povídání se Soňou Krátkou o vodění Jidáše proběhlo dle plánu a v poněkud až rodinné atmosféře. Nevadilo ale. Obě naše zvídavé seniorky (i my!) jsme si jsme si besedu užily. Byla zajímavá, poutavá. Věděli jste například, že Jidáš je tradice rozšířená pouze v Pardubickém kraji a obci Bučovice? Kromě samotné tradice jsme ještě probraly lozické Židy, kteří se stali obětí holokaustu. A knihy. A mnoho jiného. To vše samozřejmě se skvělým cateringem Hrušková-Málková. 

Datum: 21. 1. 2023 | Počet fotografií: 0
V páteční podvečer 20. ledna 2023 se sešla v zasedací místnosti Obecního úřadu Lozice hojná společnost. Na tom by nebylo nic zvláštního. Zvláštní ale je, že lidé nepřišli na zasedání zastupitelstva. Přišli na snad první besedu v moderní historii obce (když vynecháme nedávné přednášky Univerzity třetího věku), kterou pořádala obec. Bc. Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě je nadšenou muzeoložkou, badatelkou v oblasti lidové kultury a řemesla, a kromě mnoha dalších témat zaujatě zpracovává místní pověsti. A právě pověsti z Lozic a okolí nás společně zaměstnaly na téměř tří hodiny. Děkujeme paní Krátké za obsáhlé zmapovaní místní lidově-slovesné kultury, ale dík patří i vám všem, kteří jste se zúčastnili a přispěli troškou do mlýna. Už nyní se můžeme těšit na druhé kolo, které proběhne 3. března na stejném místě. Tématem bude vodění Jidáše, a to opět v kontextu našeho regionu. 
BM