Hasiči Lozice: Povodně I.

Datum: 9. 7. 2021 | Počet fotografií: 18

    A je to tady. Letošní první povodně. Zatím se nám všechna varování ČHMÚ vyhýbala.  Tentokrát se ale trefili. Neskutečný liják se spustil ve 4 ráno. Silnice, příkopy - vše bylo pod vodou. Řeka bez problému vše brala. První náznak přišel z Luže, kdy před šestou přišlo varování na vyhlášení prvního stupně. Než jsme se nadály, byl tu v 6:20 druhý stupeň a my jsme se přes sociální sítě začali dotazovat, kdo je doma, kdo může přijet .

    Situace se v Luži velmi rychle zhoršovala a již v 7:00 při 187 cm byl vyhlášen III. stupeň. Za 2 hoďky je to u nás. Začali jsme jednat. Na řeku již dohlíželi Láďa Dolanský, Martin Vesecký s Davidem Stehlíkem. Z dovolené stáhli i Davida Dolanského. Na pomoc přispěchala i Máca Votroubková a statečně odstrkávali větve od pilířů mostu. Z práce jsme v 8:00 stáhli i Marka Veseckého, Martina a Matyáše Votroubkovi a Honzu Hladíka. Luže v 8:10 měla vrchol na 219 cm.

    Jak to již bývá. Luže stojí, my stoupáme. Anenský potok se nenechal zahanbit a přidávál též. Trochu nás pozlobil modrý most, kde se o jeden pilíř "šprajcly" dlouhé větve a vytvořily barieru. "Bordel" u nich utvořil během chvilky dlouhou zábranu. pomoci musel i traktor. K hlídačům se přidává Jitka Dolanská, Aleš Mlejnek a Marťa Doudová.  Řeka zaplavuje dětské hřiště a  zahrady. A stále stoupá.

   Vzdala to až v 11:00, ale skoro hodinu nás napíná a kolísá. Teprve pak klesá. Přesto ještě do 15:00 udržujeme pohotovost. Tak snad je to za námi. Na silnici se nedostala, což je pro nás takový milník. Pokud se dostane na silnici, je zle.

                                                                                         Marcela Votroubková