JSDHO – povodně na Štědrý večer

Datum: 24. 12. 2023 | Počet fotografií: 30

I zde vyprávění z pohledu kronikáře Marcely Votroubkové st., 

Ano, všichni jsme doufali, že se varování nenaplní. Opak byl pravdou…..

V 18:00 zasedáme ke Štědrovečerní večeři a já vypínám mobil.

Když ho v 19:48 zapínám, nestačím se divit. Druhý povodňový stupeň a zmeškané hovory. Tak šup, obléknout, vzít Macka a Matese a běžet se podívat, co se děje. Netušili jsme, že se domů vrátíme za 12 hodin.

Obešli jsme bílý most a modrý most, kde bylo vše v pořádku. Tam jsme potkali Martina Veseckého, starostu hasičů a domluvili jsme se, zatím, na vyčkávací metodě. Vydrželo to celých 15 minut ????. Na splavu byl ale „šprajclí“ stromeček. A tak jsme došli pro háky do hasičárny a cestou potkali Jirku Hněvsu a Davida Dolanského. Už tady jsme se rozdělili a každý z nás pomáhal někde. Nakonec jsme se sešli všichni opět u splavu a dolovali nános. To už jsme se trochu namnožili.

Marek a Martin Veseckovi, David, Olda a Láďa Dolanskovi, Máca, Mates a Marcela Votroubkovi, Jirka Hněvsa. David Stehlík.

            Na splavě se ve 22:00 stává situace kritická. Za první pilíř se zachytily 3 klády o průměru 50 cm. A aby toho nebylo málo, připlul 6-ti metrový strom, který se za kořeny zachytil za 2 pilíř.  Na řadu tedy přichází Povodí Labe se svým traktorem. Díky jim se po ¾ hodině podařilo uvolnit vše. Za noc byli u nás ještě dvakrát….

Ve 23:50 dochází k rozhodnutí, začít pytlovat. Řeka dosahuje 3 povodňového stupně: Přes sociální sítě svolávám lidi. Pak se plnění opět pozastavuje, nicméně lidi nechávám přijet. Během 10 minut opět Láďa vydává pokyn k plnění. Tady se schází zbytek hasičů a občanů obce:

Jirka, Eva a Marťa Doudovi, Aleš a Honza Mlejnkovi, Láďa Dolanský ml., Aleš Mlejnek, Bára a Katka Málkovi, Martin Pitra, Jitka Dolanská, Honza a Pavel Hladíkovi, Tomáš Vrátil ml., Míša G., Michal Ondráček, Martin Votroubek, Jitka a Kamil Peškovi. Část lidí bojuje s povodím na modrém mostu a zbytek plní. Po naplnění 100 pytlů, je postupně rozvážíme a všichni procházíme kritická místa.

            Ve 2:00 se všichni přesouváme do hospody na dvůr, pořizujeme si štědrovečerní foto, není nad strávený večer s rodinou, a domlouváme nastávající hodiny. O řeku se nyní postarají mladí a staří půjdou spát. V 6:00 je půjdou vystřídat.

            Mladí a Marcela st. Tedy zůstávají. A voda stále stoupá. Na splavu není klid a po třetí přijíždí traktor. Do 4 je stále co dělat. Poté už jsme všichni vyčerpaní, a tak se aspoň na půl  hodiny přesouváme do klubovny si sednout. A pak znova na značky a opět je na všech stanovištích co dělat. Lehce po šesté nás přichází střídat Láďa a Martin Vesecký. Nikoho dalšího budit nechtějí a i oni se domlouvají na strategii. Řeka stále stoupá, ale zdá se, že plave méně „bordelu“. V 7:30 se ale situace otáčí a zdá se, že si konečně řeka dala říct. V 9:47 je pohotovost odvolána. Opravdu obrovské poděkování všem za jejich nasazení.

Poděkování i od paní starostky:

Hasiči, moc děkuji všem za noční nasazení. Je skvělý, že vás tady máme a nenecháváte nás ve štychu. Pěkný a snad už klidný zbytek Vánoc všem.